Častou příčinou špatného zraku je stárnutí spojené s degenerací oční sítnice, stres a strava s nedostatečným množstvím cenných látek.

Většina z nás ví, že vitamin A je nezbytný pro správný zrak, přesto trpí 68 % populace jeho nedostatkem. S nedostatkem tohoto vitaminu pravděpodobně souvisí zarudnutí víček a svědění očí. Unavený zrak a podrážděné oči postihují lidi pracující u počítače či ty, kdo dlouho do noci sledují televizi. Bývá s ním spojen nepříjemný zánět spojivek. Nejbohatšími zdroji vitaminu A jsou potraviny živočišného původu, především rybí tuk a ryby, žloutky, vnitřnosti, játra a plnotučné mléčné výrobky.

Pro zrak je nezbytný provitamin A beta-karoten, jeho všeobecně známým zdrojem je mrkev. Pravidelná konzumace čerstvé mrkve, mrkvové šťávy, ale i dušené mrkve chrání oči i proti zánětům a poruchám vidění. Jedna středně velká mrkev obsahuje asi dvakrát více provitamínu A beta-karotenu, než je doporučená denní dávka.

Také potraviny jako je špenát, hlávkový salát, paprika, kapusta, zelí, hlávkový salát a další zelené saláty, brokolice, rajčata nebo rajčatová šťáva se mohou chlubit zvýšeným obsahem důležitého provitaminu A.
Existuje jen velmi málo potravin s tak koncentrovaným obsahem prospěšných látek jako borůvky. Jsou nejen velmi zdravým, ale i chutným „lékem“. Borůvky zpomalují zhoršování zraku, které doprovází proces stárnutí, a působí na regeneraci očního purpuru.

Chcete-li posílit slábnoucí zrak, jezte denně lžíci slunečnicových semínek.

Máte-li unavené oči od počítače, jezte více oranžového ovoce a zeleniny.

Konzumace meruněk a broskví zlepšuje funkci zraku, zvláště barevného a nočního vidění.

Hojná konzumace petrželové natě a pažitky působí proti šerosleposti a je tudíž i vynikajícím prostředkem pro řidiče, kteří jezdí často v noci. Je zdravé i chutné pokrájenými bylinkami posypat podávaný pokrm či zeleninový salát.

Nejslavnější bylinkou na oční potíže je světlík lékařský. Na nejčastější potíže – pálení očí, zánět spojivek, slzení, zarudnutí, opuchlá víčka nebo při únavě a podráždění očí se používá zejména v podobě obkladů nebo výplachů.

Přečtěte si také :

OCT – neinvazivní vyšetření zraku

na ordinace.cz.