Kdo si pro letní dovolenou oblíbil třeba Egypt, ví, že se arabská kuchyně vyznačuje velkou pestrostí. A to zejména různorodostí použité zeleniny jako je například lilek, kapary, olivy či méně známý okru (jedlý ibišek).

Klasickou součástí arabské kuchyně je kulatý, placatý chléb – pita. Nejčastěji se jí plněný, ale je možné ho i jen přikusovat k masitému či zeleninovému pokrmu. Z cizrny se vyrábí hummus, což je kaše, kterou je možné právě pitu plnit.

Pyré se připravuje také z již zmíněných lilků. Součástí mnoha pokrmů je i kuskus – pšeničná krupice.

Typickým pokrmem jsou v Arábii i zeleninové karbanátky, tzv. falafel, jejichž hlavní ingrediencí je cizrna. Falafelem je také možné plnit pitu, ideálním doplněním tohoto pokrmu je jogurt.

Oblíbeným druhem masa v arabské kuchyni je jehněčí nebo skopové, popř. drůbež. Naopak vepřové v muslimských zemích nenajdete, ryby pak patří spíše k luxusu. Obvyklou úpravou masa je kebab z jehněčího nebo drůbežího masa.

V Turecku se kořeněné maso nejčastěji rožní, podává se v pita chlebu se zeleninou, v jiných arabských zemích je základem maso mleté.

  • Tip nutriční terapeutky Hany Knížkové, DiS.,z Poradenského centra Výživa dětí: Při návštěvě arabských zemí rozhodně vyzkoušejte některou z luštěninových pochoutek – např. z cizrny. Nedostatečná konzumace luštěnin je u českých dětí velkým problémem, zkuste tedy na dovolené jejich pozitivní vztah k této velmi prospěšné složce stravy posílit.