Krůtí maso má minimální obsah tuků a ve srovnání s jinými masy mnohem vyšší obsah bílkovin, které potřebujeme pro obnovu a správné fungování buněk. Je tedy z hlediska zdraví velice kvalitním a zároveň lehce stravitelným masem, které nepodporuje usazování cholesterolu v cévách a je vhodné pro osoby s cévními a srdečními problémy.

Krůtí maso obsahuje důležité vitamíny řady B, které zabraňují chudokrevnosti a podporují nervový systém, a také zvýšené množství minerálů jako jsou například železo, vápník, selen a zinek. Zvýšené množství železa podporuje krvetvorbu a fungování červených krvinek. Je cenné například pro sportovce a pro ženy po menstruaci, případně s anemickými potížemi. Vyšší obsah vápníku může být užitečný zase pro ženy v klimakteriu, které ohrožuje řídnutí kostí. Selen a zinek patří mezi minerály důležité v boji proti volným radikálům. Podporují imunitu. Díky obsahu aminokyseliny tryptophan se podílí na snižování depresí, odstraňuje nespavost a pomáhá s abstinenčními příznaky při odvykání kouření.

Krůtí tuk obsahuje více kyseliny linolové, což je jedna z esenciálních nenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytné pro udržení dobrého stavu tepen a přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Krůtí maso se doporučuje především lidem, kteří chtějí předcházet nemocem srdce, mají vysoký cholesterol nebo nechtějí ztloustnout. Tedy kardiakům, pacientům s hypertenzí, diabetikům a lidem s nadbytečnými kily. Ideální je ale také pro malé děti nebo pro pacienty po operaci. Krůtí maso je vhodné pro pacienty s velmi přísnými dietami, jakou je například pankreatická. Samozřejmě při této dietě musí být krůtí maso správně upravené. Vyvarujte se smažení a tučných omáček.

V ČR připadají na osobu ročně jen 2 kg krůtího masa, zatímco v Evropě se průměr spotřeby pohybuje kolem 6 kg. Podle odborníků by měl mít člověk na talíři týdně aspoň 150 g krůtího masa. U nás podle průzkumů konzumují krůtí maso hlavně ženy.

Přečtěte si také:

Tuky v těhotenství a období kojení

na Ordinace.cz