Jednotlivá roční období nabízejí své prostředky přesně v tu chvíli, kdy jsou skutečně důležité. Jaro je obdobím žlučníku, jater a celkové očisty organismu. S teplými slunečními paprsky přichází i léčivá úroda. Stačí si jen utrhnout a připravit zdravý nápoj.

Pampelišková šťáva prospívá játrům
Nejlepší je nápoj z jarních křehkých listů a prvních květů. Čím je rostlina starší, tím bývá více hořká a tuhá. Stonek spolu s listy odřízněte těsně nad zemí u kořene, abyste získali i tu část nad kořenem, ze které se vyvíjejí listy a květ. Možná ji znáte pod pojmem srdíčko. Pampelišky obsahují vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík, vitamin A, skupinu B, C, chlorofyl a další tělu potřebné látky.

Pampeliška má pozitivní vliv na dobrou činnost jater. Tuto jarní šťávu by si měli dopřávat lidé s přetíženou činností jater a onemocněními, která s tímto orgánem úzce souvisí. Bývají to například časté bolesti hlavy, problémy s klouby, vysoký krevní tlak, problémy s očima, pocity stálé únavy atd. Rostlina má schopnost neutralizovat překyselené prostředí organismu, a napomáhá proto při léčbě virových a zánětlivých procesů v těle – od běžných oparů až po záněty kloubů.

Z pampelišek se kromě šťávy může vařit čaj či čerstvé listy přidávat do salátů.  Lidé s „citlivým“ zažíváním mohou pampeliškovou šťávu naředit šťávou mrkvovou. Pití takového nápoje, stačí několik doušků denně, by vám mělo, kromě regenerace jater a minimálně zlepšení stavu přidružených nemocí, přinést více životní energie a vitality.

Kopřivy čistí krev
Stejně jako pampeliška, obsahuje kopřiva důležité minerály – vápník, fosfor, železo, sodík, draslík, hořčík, selen – a vitaminy – A, C, bioflavonoidy, chlorofyl a další. Kopřiva má blahodárné účinky na krev – čistí ji, podporuje tvorbu červených krvinek, má protikrvácivý efekt, zlepšuje činnost krevního oběhu. Dále má močopudné účinky. Odbourává z organismu kyselinu močovou a tím prospívá při takových onemocněních, jako je dna či artritida. Kopřiva napomáhá dobrému trávení a snižuje hladinu krevního cukru – pití kopřivové šťávy je tedy velmi vhodné pro diabetiky. Posiluje vlasy a působí proti jejich vypadávání. Výsledkem čištění krve je „vyčištění“ pleti, zlepšení stavu akné, ekzémů apod. Kvalita krve má také přímou souvislost se zdravím jater.

Šťávu z kopřivy se doporučuje pít v jedné dávce jen malé množství. Čerstvé kopřivy se dají hojně přidávat do jarních salátů, nádivek, polévky nebo si udělat kopřivový špenát.

Ředkvičková šťáva upravuje zažívání
Doporučuje se pít jen malé množství ředkvičkové šťávy a zároveň ji naředit jinou zeleninovou šťávou (například mrkvovou), aby ji zažívací ústrojí lépe přijalo. Případně můžete v rámci prevence proti bakteriím a virům sníst každý den několik čerstvých ředkviček. Kromě konzumace zasyrova a pití šťáv se mohou ředkvičky tepelně upravovat. Chutnají dobře v polévce, pečené či dušené s jinou zeleninou.

Zelená petrželka zabraňuje alergiím
Obsahuje vápník, fosfor, železo, sodík, draslík, hořčík, vitamin A, C a další. Vzhledem k vysokému obsahu minerálních solí přeměňuje petrželka kyselé krevní prostředí (dobře se v něm daří choroboplodným zárodkům) na zásadité (zdraví prospěšné). Podle přírodní medicíny obsahuje tato rostlinka kombinaci léčivých látek, které prospívají při projevu různých typů alergií. Ve zvýšené míře se doporučuje konzumovat také při celulitidě a problematické pokožce. Je však třeba petržel (lze přidávat hojně do salátů, omelet, polévek) či petrželovou šťávu užívat pravidelně a většinou dlouhodobě. Především se však řiďte svou chutí a pocity.

Přečtěte si také:

Zdravé jídlo: nejlepší prevence nachlazení, vysokého tlaku i rakoviny

na Ordinace.cz