Přestože je med bohatý na nejrůznější vitaminy a minerální látky, díky kterým se řadí mezi nejúčinnější přírodní léčiva, na etiketách některých medů můžeme najít varování, že není vhodný pro děti do 12 měsíců.

Bezpečný pro miminka prý není proto, že jim hrozí otrava botulotoxinem – klobásovým jedem. Jeho tvorbu má na svědomí bakterie Clostridium botulinum, která se může dostat do úlů. Kyselé prostředí žaludku člověka bakterie zlikviduje, kojenci však tyto kyselé trávicí šťávy ještě nemají, takže se spory bakterie dostanou do střevního traktu, kde se začnou množit a vylučovat jed botulotoxin.

Pro děti starší a dospělé má však med velmi příznivé účinky pro zdraví. Obsahuje totiž vitaminy A, B, C, D, E, K, dále minerály jako vápník, sodík, fosfor, železo, draslík, hořčík, či křemík. Díky těmto látkám dokáže zničit bakterie, používá se například při zánětu průdušek, kašli, rýmě, nachlazení…

Co zjistil dTest?

Všechny výše zmíněné vitaminy, či minerální látky však obsahuje pouze „pravý“ med, čistě přírodní, do kterého je zakázáno cokoli přidávat. Přesto spotřebitelský časopis dTest, který testoval kvalitu 17 různých druhů medů, zjistil, že 4 byly naředěné lacinými sirupy, další dva ještě navíc obarvené éčkem. Pro změnu pesticidy obsahovaly dva ze tří testovaných biomedů.

Nejlépe z testovaných produktů vyšly medy s ochrannou známkou Českého svazu včelařů Medocentrum Jan Löffelmann Květový med pastový a produkt se stejnou ochrannou známkou – Včelpo Med květový. Poměrem cena / kvalita zaujal také med MarleneMed květový.

 

Zdroj: časopis dTest