Margaríny a rostlinné tuky. Téma, o kterém se hodně dočteme. Například, že jsou výslovně doporučovány, jindy zatracovány jako „umělé, nebezpečné, rakovinotvorné…“ Jaké jsou nejčastější mýty o margarínech?

Jedním z nejčastějších nesmyslů, na které můžeme narazit, je, že jsou margaríny vyráběné z ropy. Ne! Pro jejich výrobu se používají hlavně rostlinné oleje. Do některých z nich se přidávají i složky mléka (syrovátka, podmáslí, máslo,…) a další přísady.

Složení margarínů je stejně jako u ostatních potravin povinně uváděno na obalu a všechny složky musí splňovat podmínku zdravotní nezávadnosti.

Způsobují rakovinu?

Další z fám týkající se margarínu je, že způsobují rakovinu. Není tomu tak. Strach z jejich škodlivosti podobně jako u náhradních sladidel nebo přídatných látek je způsoben obvyklým strachem z neznámého.

Všechny potraviny a jejich složky jsou pečlivě testovány a schválené jsou jedině ty, které splňují náročné podmínky. Samozřejmě platí, že je musíme jíst v přiměřeném množství. Při velmi jednostranném jídelníčku může být škodlivá v podstatě jakákoli potravina.

Je výroba margarínů umělá?

Ne. Výrobní postupy u margarínů se nijak neliší od výroby jiných potravin – průmyslové procesy se používají téměř u všech.

A jak je to z často kladenou otázkou, zda raději margarín nebo máslo? Ideální je, když je jídelníček co nejpestřejší a jednotlivé druhy potravin se v něm střídají. Není zvláštní důvod dávat přednost máslu před rostlinnými tuky. Naopak je mnoho důvodů, proč rostlinné tuky jíst – složení tuků je v nich příznivější pro zdravé srdce a cévy (většinou neobsahují žádný cholesterol), obvykle také obsahují méně celkového tuku než máslo.

Některé výrobky dokonce přímo pomáhají předcházet nemocem srdce a cév nebo některým druhům nádorů. Bývají obohaceny řadou prospěšných látek a chuťově se vylepšují. Výhodou rostlinných tuků oproti máslu je i jejich snadnější roztíratelnost a nižší cena.

Strašák v podobě trans mastných kyselin

V poslední době se také hodně mluví o škodlivosti margarínů kvůli obsahu nebezpečných „trans mastných kyselin“ (TMK). Ještě nedávno se opravdu při výrobě margarínů používaly postupy, při kterých vznikalo velké množství těchto látek. Počátkem devadesátých let doporučila Světová zdravotnická organizace radikální snížení TMK ve stravě a výrobci margarínů na to reagovali úpravou výrobní technologie.

Díky tomu obsah TMK klesl v posledních letech přibližně na úroveň másla. Margaríny, které jsou u nás běžně k dostání, mají obsah TMK většinou zanedbatelný, ale i mezi nimi jsou rozdíly – sledujte proto informace na obalu. TMK je daleko více ve smažených hranolkách, náhražkách čokolády, jemném pečivu, koblihách, sušenkách, oplatkách a podobně.

Zdroj: www.viscojis.cz/teens