Luštěniny jsou u nás stále neprávem opomíjeny. Přitom by v jídelníčku rozhodně neměly chybět, protože obsahují velmi mnoho cenných minerálních látek a velké množství důležitých bílkovin.

Červená čočka je bohatým zdrojem železa, selenu, fosforu, zinku, vitamínu B6. Obsahuje vlákninu, která povzbuzuje činnost střev a je dobrou prevencí zácpy. Škroby obsažené v luštěninách se díky vysokému obsahu vlákniny pomalu vstřebávají a umožňují tak rovnoměrné uvolňování glukózy do krve. To je důležité zejména pro diabetiky, ale nejenom pro ně. Červená čočka se výborně hodí pro těhotné, vhodná je i pro kojící matky, kterým se sice doporučuje zvýšit spotřebu bílkovin a železa, ale tradiční luštěniny mohou způsobit nadýmání kojenců. Vzhledem k výborné stravitelnosti může být červená čočka v menší míře podávána i jako první koncentrovanější zdroj bílkovin pro miminka. Doporučuje se začít přibližně od 9. měsíce věku dítěte.

Vhledem k rychlé přípravě je tato luštěnina vhodná především do polévek a různých pikantních předkrmů nebo jako příloha. Je však těžké se vyvarovat tomu, aby nám nevznikla kaše. Kašovitá struktura však není na škodu, byť esteticky možná není tolik lákavá. Právě v Indii, odkud tato luštěnina pochází, jsou takové kaše velmi oblíbené. Červenou čočku můžete použít jako přílohu nejen samostatně, ale lze ji také přidat k rýži, pohance či bulguru.

I pro děti platí jednoduchá pravidla výživy.Více v článku Desatero dětské životospráva pro předškoláky a školáky na ordinace.cz.