Čtyři z pěti žen prodělají gynekologickou mykózu (známou také jako vaginální či poševní mykóza, kvasinková infekce nebo kandidóza) nejméně jednou za život. Kromě klasické léčby pomáhá i změna jídelníčku a to zejména v případě, že vás mykózy trápí opakovaně. Jak se tedy pomocí jídelníčku vyhnout kvasinkové infekci?

V první řadě vám gynekolog nejspíš doporučí jíst hodně živých jogurtových kultur a vyhnout se bílé mouce v kombinaci s cukrem. To je základní doporučení, které dodržet je více než vhodné. Výrazně to totiž urychlí léčbu. Při léčbě mykózy je tedy úplně zapovězen bílý cukr, cukrovinky a zákusky.

A co naopak do jídelníčku zařadit?

Zelenina a ovoce : Artyčoky, avokádo, brambory, brokolice, cibule, cukety a hlavně česnek, který působí antimykoticky, dále zelí, špenát, ředkvičky, prostě ze zeleniny a ovoce si můžete vybrat naprosto cokoliv.
Jen je možná vhodnější vyhnout se příliš sladkému ovoci, jako jsou například hrušky či sladká jablka nebo banány. Na druhou stranu máte-li neodolatelnou chuť na sladké, pak je sladká hruška určitě lepší, než větrníček s krémem.
Naopak je vhodné vše kyselé, citrusy a kyselá jablíčka. Dodávají do těla zásadité látky a vyrovnávají příliš překyselené prostředí, které je výživnou půdou pro každou mykotickou násadu.

Jaké pečivo?
Pečivu se musíte vyhýbat jen tomu bílému, takže si směle dejte celozrnné výrobky či chléb, který kynul s živým droždím. Dobré je vyzkoušet i jiné neobvyklé chleby, například pohankové či jáhlové. Máte-li domácí pekárnu, je to pravý čas na experimenty.
Vyhněte se pokud možno rýži a bílé mouce a to i ve formě, kdy jí zahušťujete omáčku. Některé zdroje uvádějí, že pečivu jako takovému se při velmi úporné mykóze je vhodné vyhnout v jakékoliv formě. Máte-li obyčejnou mykózu, určitě postačí vypuštění bílých nehodnotných potravin a rozumné zařazení vhodných náhražek, které tělu prospívají po vícero směrech.

Čaje na podporu odchodu plísní z těla
Tady mám pro vás jeden účinný trik, a to je čaj lapacho. Prodávají ho v lékárně a jedná se o hnědočervenou kůru afrického stromu, která má silně antimykotické účinky. Jednu čajovou lžičku této nadrcené kůry povaříte ve vodě a necháte čtvrt hodiny vylouhovat. A pít ho můžete dvakrát denně.
Vhodné jsou samozřejmě i černé či zelené čaje nebo čaj maté, které pomáhají pročišťovat organismus. Ovšem černý čaj s mírou, protože překyseluje organismus a to je právě živná půda pro mykotické hemžení.

Vyhněte se slazeným nápojům, cukr má naprosto stejný účinek, kvasinkám chutná.

Přečtěte si také Pozor: S teplým počasím stoupá výskyt gynekologických mykóz na ordinace.cz