Pokud si myslíte, že potraviny pro děti budou dietnější než potraviny bez takového označení, pak vás test šunky, který provedl časopis dTest vyvede z omylu. Co do obsahu soli předběhly tyto takzvané „šunky pro děti“ polovinu z dalších testovaných šunek. Jedna z nich dokonce byla druhou nejslanější mezi všemi. Po chuťové stránce také neoslnily, v porovnání s ostatními představovaly průměr. Ze všech 16 šunek hodnotitelům bez výhrad chutnala pouze jediná, a ta byla z Německa.

Do testů zařadili 12 vepřových šunek nejvyšší jakosti a čtyři výběrové s označením pro děti. Chemickými analýzami nejprve hledali náhražky masa, které pro výrobky těchto jakostních tříd nejsou povolené. Zakázaný škrob, mouku ze sóji nebo z obilí laboratorní zkoušky neodhalily. Prokázána nebyla ani přítomnost strojně odděleného masa, tzv. separátu, ať drůbežího či jiného.

V žádném z testovaných výrobků se nenašla barviva, která v těchto šunkách nesmí být. Šunka, je-li správně vyrobena, má přirozeně růžovou barvu. V senzorické části testu se však ukázalo, že požadavek na masově růžovou barvu šunky nesplnily čtyři výrobky, které byly shledány jako světlé nebo bledé.

Laboratoř současně ověřovala, zda je v šunkách předepsaný obsah čisté svalové bílkoviny. Požadované množství v závislosti na jakostní třídě splnily všechny šunky. Na druhé straně však některé testované výrobky obsahovaly méně masa, než bylo deklarováno na obalu, přičemž ve dvou případech činil rozdíl v neprospěch spotřebitele takřka jedenáct procent.

Zklamáním testu byly tzv. šunky pro děti, které obsahovaly více sodíku než mnohé ostatní šunky testu a jedna z nich byla druhým nejslanějším výrobkem. I v nich byly konzervanty a stabilizátory. V senzorickém testu na dětských šunkách vadila nakyslá, slanější chuť a tužší či gumovitá konzistence. Všechny měly vlhký povrch a dvě z nich byly i vodnaté.

Zdroj: dTest

Přečtěte si také: Přechozená chřipka může vážně poškodit zdraví dítěte na ordinace.cz