Již počtvrté se české a moravské školní jídelny mohly zúčastnit soutěže O nejlepší školní oběd. Soutěž se uskutečnila v rámci preventivního projektu VZP Žij zdravě pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a ve spolupráci se Společností pro výživu.

Do letošního ročníku soutěže O nejlepší školní oběd se přihlásilo 88 soutěžících z celé České republiky. Nejlepších deset školních jídelen se utkalo na finálovém kole, které
se uskutečnilo 27. srpna 2013 v prostorách školní jídelny Základní školy Chelčického v Praze. „Úkolem soutěžících byla příprava kompletního poledního menu o třech chodech s důrazem na zdravé stravování, kvalitu a energetickou vyváženost. Nezbytnou surovinou hlavního chodu byla drůbež,upřesňuje odbornice na školní stravování Alena Strosserová. Důležitou roli hrála také limitní cena jedné porce ve výši 34 Kč. Zvolené menu muselo odpovídat skutečné nabídce školní jídelny a patřit mezi oblíbené pokrmy studentů.

Nejlepší školní obědy připravují svým strávníkům kuchaři ze školní jídelny Středního odborného učiliště U Krbu z Prahy 10, kteří uvařili konfitované kuřecí prso á la bažant obalené v anglické slanině s kapustovým pure a glazírovanou červenou cibulkou. Na druhém místě se umístil tým školní jídelny ze Základní školy Felberova ve Svitavách, který jako hlavní chod uvařil zapečené krůtí medailonky s brokolicí a sýrem a barevným kopečkovým kuskusem. Třetí místo patří kuchařskému personálu školní jídelny Novolíšenská z Brna, který připravil kuřecí kroketu se sýrem, zeleninovou směsí a s brambory s petrželkou.

Kvalitu a vhodnost pokrmu pro danou věkovou kategorii hodnotila komise složená z odborníků na výživu a školní stravování, lékařů, zástupců Asociace kuchařů a cukrářů, pražského magistrátu, ministerstva školství, České školní inspekce, médií, Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a Společnosti pro výživu. „Soutěž O nejlepší školní oběd již čtvrtým rokem dokazuje nejen žákům a rodičům, ale i široké veřejnosti, že školní strava může být chutná, sezónní a především zdravá. Kromě jiného má také nesporný vliv na správnou výživu a zdravý životní styl a předchází tak dětské nadváze a obezitě ,“ připomíná členka komise Marta Řežábková, náměstkyně ředitele VZP pro služby klientům.

Ve finálovém kole soutěžily tyto jídelny:

  1. Centrální školní jídelna Třebíč
  2. Mateřská škola Libocká, Praha 6
  3. Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8
  4. Mateřská škola V Žáčku 219, Klánovice
  5. Střední odborná škola, Polička
  6. Střední odborné učiliště U Krbu, Praha 10
  7. Školní jídelna Novolíšeňská, Brno
  8. Školní jídelna Základní školy Mánesova, Otrokovice
  9. Základní škola Na Sadech 375, Třeboň
  10. Základní škola Felberova, Svitavy

Přečtěte si také: Poruchami příjmu potravy trpí i obézní na ordinace.cz