Češi jsou v konzumaci mořských plodů stále spíše zdrženliví. Na dovolené u moře si ale občas místní speciality dopřejí. Pokud si i vy chcete pochutnat na mušlích, krevetách, chobotnicích nebo dalších darech moře, musíte ale dodržovat několik zásad. V tomto článku vám proto poradíme, jak poznat čerstvé mořské plody na trhu i v restauraci a jak se jednotlivé pokrmy konzumují.
Na trh jen pokud se vyznáte
Stejně jako u ryb, i u plodů moře platí, že nejlepší je konzumovat je čerstvé. Obzvláště na dovolené u moře, kde jsou dary moře běžně k dostání. Poznat čerstvé mušle nebo krevety ale nemusí být pro laika snadné. Odborníci proto radí, aby turisté nenakupovali mořské plody na tržištích, pokud nejsou o jejich čerstvosti přesvědčeni.
„Nekvalitní mořské plody, které dlouho leží na slunci nejen, že nejsou dobré, mohou taky člověku způsobit nepříjemné střevní potíže. Pokud si tak Češi na dovolené nejsou kvalitou zboží jistí, ale přesto chtějí mořské plody ochutnat, doporučuji, aby navštívili některou z přímořských restaurací,“ říká Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee a dodává, že v dobré restauraci vám vždy ochotně sdělí informace o původu a stáří podávaných živočichů. Při servírování mořských plodů by vám také měli vždy nabídnout misku s citronem a vlažnou vodou, ve které si po jídle můžete umýt prsty.
Slávky – mořské plody pro začátečníky
Tmavé mušle, známé též jako slávky, jsou ideální pro toho, kdo s mořskými plody teprve začíná. Podávají se totiž vařené, často jsou navíc doplněny chutnými omáčkami a pečivem. Také jejich konzumace je snadná, postačí k ní lžíce a vidlička. Obzvláště u slávek je ale velmi důležité, aby se podávali absolutně čerstvé. Pravidlo pro odhalení zkažených slávek je naštěstí jednoduché. Syrové mušle jsou vždy pevně zavřené, v případě, že se mušle otevře, na ni zkuste poklepat prstem. Pokud zareaguje a zavře se, je to známka toho, že slávka ještě žije, můžete ji proto použít k vaření. V případě, že lastura zůstane otevřená, se ale jedná o mrtvou slávku, kterou je nutné okamžitě vyhodit. U vařených slávek je tomu přesně naopak. Čerstvé mušle by měly být po uvaření zcela otevřené, v opačném případě nejsou vhodné ke konzumaci.
Krunýře krevet se nebojte, krevety jsou díky němu lahodnější
V moři žije na tři tisíce druhů krevet, na trzích a v nabídkách přímořských restaurací ale najdete pouze malé procento z nich. Nejoblíbenější jsou takzvané tygří krevety, nebo krevety grónské.
„Čerstvou krevetu poznáte podle její hlavy, čím starší živočich je, tím je hlava tmavší a měkčí. Pozornost doporučuji věnovat také tykadlům, ta se při zamrazování odstraňují, kreveta bez tykadel tak rozhodně čerstvá není,“ radí Marek Sedlák z Nordsee. V restauraci pak vždy žádejte krevety celé, plody připravované s krunýřem jsou totiž lahodnější. Při konzumaci se nebojte použít ruce. Jednoduše odtrhněte krevetě hlavu a potom ji zbavte krunýře i s nožičkami. Na závěr zatáhněte za ocásek a zůstane vám jen čisté jemné maso. Podobně se za pomoci kleští postupuje i při konzumaci humrů a langust.
Ústřice – jediné jídlo, u kterého je povoleno srkat
Ústřice jsou mezi českými konzumenty stále spíše opomíjené. Může za to jejich specifická chuť a konzistence i fakt, že se podávají živé. Ústřice totiž usmrtí až otevření lastury. Právě proto by měly být vždy podávány se speciálním nožem na otevření lastury a vidličkou, která poslouží k oddělení ústřice od škeble. V dobré restauraci vám ústřice naservírují na ledové tříšti a dodají k nim citron, popřípadě jiná dochucovadla. Ústřice se ale vyznačují i další zajímavostí. Při jejich konzumaci se totiž nekouše. Stačí přiložit lasturu k ústům, vysrknout její obsah a polknout. Pokud si chcete koupit ústřice na trhu, řiďte se především čichem. Čerstvé plody by měly vonět mořem. Lastury rovněž musejí být zavřené, při poklepání navíc nesmějí znít dutě.
Čerstvá chobotnice nesmí být příliš gumová
Chobotnice jsou na první pohled možná trochu děsivé. Při dobré přípravě ale mohou být skutečnou delikatesou. Čerstvou chobotnici poznáte podle přirozené šedofialové barvy a mírného lesku. V restauraci se pak řiďte především konzistencí masa. I čerstvá chobotnice je sice mírně gumová, musí jít ale snadno ukrojit a kousat. Pokud jste si objednali chobotnici už nakrájenou, měly by být na jednotlivých porcích vidět vroubky od kuchařova nože.
Přečtěte si také:
Žaludeční obtíže a letní úrazy – pomoc hledejte v bylinkové lékárničce
na Ordinace.cz