Pokud jste přesvědčeni o tom, že pokud si zakoupíte Dia výrobky zhubnete. Pak vězte, že si nejspíš moc nepomůžete. Dia totiž neznamená vždy úplně bez cukru a už vůbec ne vhodné k redukci váhy.

Diabetes neboli cukrovka je onemocnění, kdy dochází k poruše přijímání nebo zpracování cukrů, tuků a bílkovin. Lidé trpící touto nemocí proto musí obzvláště pečlivě volit svůj jídelníček, aby byl vyvážený. Kromě toho je pro ně velmi nevhodný řepný a třtinový cukr – sacharóza. A právě ta v Dia výrobcích chybí. Samo označení Dia je ale tak trochu zavádějící a naznačuje, že je výrobek dietní, což není pravda. Proto bylo toto označení zakázáno a nově se smí používat pouze nápis vhodné pro diabetiky.

Tyto výrobky neobsahují sacharózu, to ovšem neznamená , že neobsahují jiné sacharidy. Někdy je v těchto výrobcích sacharóza nahrazena fruktózou, která nezvyšuje hladinu cukru v krvi a je ještě sladivější. Pro dietu je ovšem toto sladidlo obzvlášť nevhodné, jelikož podporuje ukládání tuků v těle. Ani umělá diabetická sladidla nejsou při redukci váhy pomocníkem, protože i ona mají svou energetickou hodnotu. Je třeba tedy důkladně číst etikety, kde najdeme potřebné údaje. Označení „bez cukru“ znamená, že výrobek neobsahuje žádný cukr. Výrobek s nápisem „bez přidaného cukru“ obsahuje cukry, které se vyskytují v surovinách, ze kterých je vyroben. A výrobek označený „bez sacharózy“ je právě ten, kterému bychom se měli při redukční dietě úplně vyhnout. V něm je totiž řepný cukr často nahrazen například fruktózou.

Konzumace výrobků určených diabetikům nám jistě neuškodí. Možná se díky nim i naučíme lépe číst etikety, protože právě na těchto výrobcích je obzvlášť dobře rozepsané celé složení. Rozhodně nám ale nepomohou ke štíhlé figuře. Toho dosáhneme zas a jedině zdravým a vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.

Přečtěte si také: Železo ze špenátu vás před chudokrevností neochrání, vsaďte na maso na ordinace.cz