Stojíte v obchodě před regálem plným olivových olejů a nevíte, po jakém sáhnout? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, abyste nenaletěli a nekoupili „podvodný“ výrobek, který má s tím pravým jen málo společného.

Pro obsah organismu prospěšných mononenasycených mastných kyselin, přírodních fenolových látek a dalších ochranných látek, např. rostlinných sterolů, získal olivový olej punc „zdravého“ oleje. Jenže někteří výrobci do něj přimíchávají olej levnější, například řepkový nebo slunečnicový, nebo k němu přidávají olivový olej podřadnější jakosti, který vydávají za prvotřídní. Aby byli spotřebitelé chráněni před falšovateli, musí se olivový olej v celé Evropské unii označovat a prodávat podle jednotných pravidel.

Co všechno musí obsahovat etiketa

Z etikety bychom měli především zjistit, zda byl olej vyroben mechanickými postupy za studena, anebo chemicky rafinací. A také jestli je přímo z oliv nebo až z pokrutin, tedy ze zbytků po předchozím lisování. Nejvíce ceněný je extra panenský olej; za studena a jen mechanicky lisovaná šťáva z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.

Na etiketě mus být rovněž uvedena jakostní kategorie olivového oleje. Ty jsou čtyři.

Extra panenský je výběrová jakost olivového oleje získaného přímo z oliv pouze mechanickými postupy.

Panenský je olivový olej získaný přímo z oliv pouze mechanickými postupy.

Olivový olej obsahující směs rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje  obsahuje pouze rafinovaný olivový olej a olej získaný přímo z oliv.

Olivový olej z pokrutin obsahuje pouze olej získaný zpracováním zbytků po extrakci olivového oleje a olej získaný přímo z oliv. Nebo to může být olivový olej obsahující pouze olej získaný zpracováním pokrutin a oleje získaného přímo z oliv.

Jak je to se zemí původu?

Označení původu se povinně uvádí na etiketách extra panenského a panenského olivového oleje. Významnou část olejů této kategorie tvoří podle Evropské komise směsi z různých unijních i neunijních států. Ve směsi se ztrácí specifické chuťové vlastnosti olejů z jednotlivých pěstitelských oblastí.

Do roku 2009 bylo možné uvádět jako zemi původu stát, odkud pocházela převažující složka oleje ve směsi, což nyní nejde. Na etiketě musí být, že jde o směs z EU, případně mimo EU, anebo směs EU/mimo EU. Jestliže je zemí původu konkrétní stát, pak to znamená, že tam byly olivy jak sklizeny, tak vylisovány. Pokud se lisovna nachází v jiné zemi, než byly olivy sklizeny, musí být na etiketě uvedeny oba státy. Pro směsi olejů z unijních i neunijních států tato zásada platí také. V označení původu je pak uvedeno: „(extra) panenský olivový olej získaný v (Unii nebo jméno daného členského státu) z oliv sklizených v (Unii nebo jméno daného členského státu nebo třetí země).“

Čím tmavší je olej, tím zralejší byly použité olivy

Barva oleje závisí na zralosti použitých oliv, výslednou jakost to však neovlivňuje. Čím tmavší je olej, tím zralejší byly použité olivy.

Bio olivový olej musí pocházet z ekologicky vypěstovaných oliv bez chemických hnojiv a pesticidů proti škůdcům. Musí být zpracován nechemickými postupy. Jistotu, že tomu tak opravdu je, stvrzuje na etiketě certifikát pro biopotraviny v podobě lístečku složeného z 12 unijních hvězdiček.

 

Zdroj: časopis dTest