Sladké brambory – Impomoea batata mají různý tvar, velikost i barvu. Velmi známé jsou červené hlízy se žlutou nebo bílou dužninou. V obchodech můžeme nalézt i batáty se žlutou slupkou a oranžovou dužninou, ale dokonce i bílé batáty s jasně žlutou dužninou. Červené hlízy jsou nejbohatší na obsah betakarotenu.

Batáty mají vysoký obsah antioxidantů, díky kterým pomáhají předcházet chorobám jako je astma, artróza, srdeční onemocnění a mnoho jiných.

Jsou výborným zdrojem uhlohydrátů pro cukrovkáře a pro lidi, kteří mají problémy s tlakem, pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Pomáhají při problémech se zácpou a eliminují riziko rakoviny tlustého střeva.

Obsahují  vysoké hodnoty kyseliny listové, látky, která hraje hlavní roli při graviditě, tím pádem příznivě působí na těhotné ženy i na ženy, které těhotenství plánují.

Díky vysokému zastoupení minerálů a vitamínů se významno měrou podílí na správné funkci imunitního systému.

Batáty dokáží udržet tělo ve stresových situacích. Lidé, kteří jsou pravidelně ve stresu, spotřebují velké množství draslíku, kterého tyto plody obsahují velké množství. Draslík dále napomáhá k udržení tělesné rovnováhy (stabilizace krevního tlaku a pravidelná srdeční činnost), a tím se podílí na léčbě srdečně – cévních onemocnění pomáhají předcházet infarktům a mrtvici.

Díky přírodním cukrům jsou ideální k redukci váhy.

Batáty jsou významným zdrojem vlákniny, železa, přírodních cukrů, uhlohydrátů, bílkovin, karotenoidů, vitamínu C, vápníku a mnoha dalších.

Přečtěte si také:

Bradykardie – zpomalení srdečního rytmu

na Ordinace.cz