Tyto chlebíčky si získaly oblibu kvůli snadnému přenášení , svoji trvanlivostí a zejména se s nimi plnily všechny možné jídelníčky, které zaručovaly hubnutí . Pro svůj vzhled a texturu si vysloužili název „polystyreny“.

Na trhu se těchto chlebíčků vyskytuje nepřeberné množství, od mnoha značek a výrobců. Nemusí se jednat jen o chlebíčky rýžové, ale i kukuřičné a pšeničné. S různými zrny od amarantu, pohanky, nebo sójových bobu. Avšak také můžeme na trhu koupit tyto plátky polité nejrůznějšími polevami – od banánové, jahodové, jogurtové po kakaovou.

Tyto chlebíčky se vyrábějí tzv. pufováním. Jde o technologii, kdy se rýžová či kukuřičná zrna díky vysoké teplotě a tlaku zevnitř nafouknou. Dochází tím k lepší stravitelnosti, ale bohužel je to metoda, která zvýší glykemický index výsledné potraviny.

Po jejich snězení se rapidně zvýší hladina glukózy – krevního cukru, která však velmi brzo klesá následkem vyplavení inzulinu (který má za úkol hladinu glykémie zase snižovat). Tím pádem hrozí, že za chvíli budeme mít opět hlad. Tyto chlebíčky  tedy samy o sobě nemají schopnost nasycení.

Což pro osoby, které chtějí redukovat tuk, není příliš dobrá informace. Fungují tedy obdobně jako sladkosti. Avšak na jejich obranu oproti sladkostem neobsahují tuky, takže nezpůsobí tolik škod.

Co se týká obsahu vlákniny, je velmi zanedbatelný na 100 g. Obsah je dle druhu okolo 2-3 g na 100 g, což je i 5x méně než obsahují např. knäckebroty. Další důvod, proč sytivost není příliš velká.

Dalším problémem je poleva. Tzv. polomáčené rýžové chlebíčky, které spousta lidí vnímá jako „zdravější sladkost“. Avšak opak je pravdou. Málokdo se podívá bohužel na jejich složení a energetické hodnoty. Ty totiž na 100 g převyšují obvykle 2000 kJ, ale ne bohužel díky obsahu bílkovin, ale kvůli vysokému obsahu tuku a cukru.

Tato hodnota je téměř srovnatelná s čokoládou. Avšak 100 g balení obsahuje častokrát jen 4 kolečka, která se zdají být tak nevinná po obědě ke kávě. Avšak je třeba si uvědomit, že opravdu nejde o žádný zdravý pamlsek. Bohužel, kde je poleva či náplň, bude obsažen i méně kvalitní ztužený tuk, který rozhodně nemá žádné klady

Chcete-li tedy zdravě zhubnout, raději se těmto chlebíčkům vyhněte a najděte si jinou alternativu.

Pokud se nyní vrátíme k rýžovým chlebíčkům bez polevy, nechceme je zcela zatracovat, ale je velmi důležité jak s nimi naložit, aby nekonaly více škody než užitku. Rozhodně by se v jídelníčku mohly nacházet právě pro jeho zpestření a ideálně právě v době svačinek. Avšak rozhodně je nejezte samotné, právě pro jejich nesytící efekt, kdy by se mohlo stát, že sníte během odpoledne celé 120 g balení a stále si nepřijdete sytí. Avšak energie v sacharidech jste snědli požehnaně.

Vždy chlebíčky kombinujte s bílkovinnou potravinou – tedy např. s cottage sýrem, tvarohem, vhodným sýrem do 30% tuku v sušině včetně, šunkou s vysokým obsahem masa, popř např. jogurtem, kefírem či jiným zakysaným mléčným výrobkem.

Vhodná je taková svačinka i před pohybovou aktivitou, kdy právě kvůli velmi dobré stravitelnosti nebudete mít pocit těžkého žaludku. Stejně tak mohou posloužit zase jako rychlá svačinka po pohybové aktivitě, než se dostanete domů a budete mít prostor si nachystat chod v podobě např. oběda či večeře.

Jak je vybírat?

Měly bychom se dívat zejména na obsah vlákniny a bílkovin. Vhodné je vybírat  takové, které obsahují nějakou další složku, např. amarant či špaldu, pohanku, jáhly.

Dále bychom se měli zaměřit na obsah soli. Velké množství chlebíků je velmi slaných, takže zde platí naopak, čím méně soli, tím lépe. Bohužel ne vždy je uvedená. Popř. je už naopak uvedený obsah soli již v názvu. Chlebíčky bez soli se pak dají dobře kombinovat s potravinami bílkovinné povahy, jak na slano či sladko (např. je namazat medem a jíst k nim bílý jogurt).

A ještě pozor pro celiaky, ne všechny chlebíčky jsou bezlepkové – chlebíčky existuje i pšeničné či právě špaldové. Avšak rýžové i kukuřičné jsou vhodné. Jen právě u celiaků je opravdu třeba dbát právě na spojení těchto chlebíčků s bílkovinnou potravinou, jelikož tyto potraviny jsou pro ně denním chlebem, tak aby jim nechyběly potřebné živinky a neměli pocit hladu.

Přečtěte si také:

Pracovní výkon zvedne správné jídlo a pití

na Ordinace.cz