Švestky jsou bohatý zdroj vitaminů skupiny B, důležitých pro krvetvorbu, látkovou přeměnu v těle, pro zdraví a krásu naší pokožky, vlasů a nehtů , mentální svěžest a pevné nervy, zvyšují odolnost proti stresu.

Dalším důležitým vitaminem, zastoupeným ve švestkách, je vitamin E, silný antioxidant, chránící buňky lidského těla před poškozením. Je prevencí některých druhů rakoviny a kardiovaskulárních chorob, jako je infarkt, mrtvice a pod., pomáhá také udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Jsou zdrojem vitamínu K, který se podílí na srážení krve při zranění či poruše cévních stěn.

Švestky jsou ale především bohatou zásobárnou minerálů, obsahují:

draslík – minerál nezbytný pro správnou funkci srdce a krevního oběhu

zinek – podporuje obranyschopnost organismu

fosfor – důležitý pro látkovou přeměnu, zuby a kosti

železo – působí proti chudokrevnosti, zlepšuje paměť a podporuje schopnost učení

hořčík – důležitý pro mozek, svaly, metabolismus, chrání před aterosklerózou

vápník – zajišťuje silné kosti a reguluje vysoký krevní tlak

Švestky působí léčivě při revmatismu, dně, ledvinových a jaterních onemocněních.

Antokyany obsažené v těchto plodech – jsou součástí barviva, které dodává švestkám barvu, zachytí volné radikály a tím brzdí stárnutí buněk. Je předpoklad, že také chrání před rakovinou a infarktem.

Švestky jako lék proti zácpě

Švestky jsou přírodním projímadlem. Zlepšují peristaltiku střev, které zároveň i čistí a zbavují nadměrného množství tuku. Tím dokonce pomáhají hubnutí, protože zabraňují uložení těchto tuků ve formě nežádoucích podkožních zásob. Dokonce se jim při pravidelné umírněné konzumaci připisuje preventivní účinek proti rakovině střev.

Švestkové pecky prohřejí

Sušené pecky těchto plodů jsou vynikající náplní k výrobě zahřívacích polštářků. Ty si můžeme vyrobit tak, že dobře vysušené pecky naplníme do bavlněného nebo lněného povlaku a zašijeme. Když si potřebujeme nahřát některou část těla, stačí polštářek vložit na chvilku do rozehřáté trouby a můžeme použít. Tento polštářek je výborný například při břišních kolikách u miminek.

Přečtěte si také:

Ledvinové kameny mohou působit opravdu nepříjemnou bolest

na Ordinace.cz