Černý bez pomáhá především při léčbě nemocí z nachlazení a respiračních chorob, jako jsou chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Je močopudný a potopudný, takže dokáže snižovat teplotu a pomáhá nám zbavit se sekretu usazeného v dýchacích cestách. Proto je nejlepší používat ho ve formě čaje, buď samotný, nebo v kombinaci s dalšími léčivkami (s lipovým květem, podbělem, diviznou, hluchavkou, kopřivou či jitrocelem).

Květ černého bezu má čistící účinek na naše tělo. Pomáhá nás zbavovat usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí tedy neduhy, jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí. I při nadměrném zadržování tekutin v těle a otocích je vhodné pít čaj z bezu nebo používat sirup.

Léčivé účinky květu černého bezu ocení i ti z nás, kteří trpí problémy s krevním tlakem a cévními chorobami. Bez totiž zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.

Chladný neslazený čaj z květů je skvělým lékem i při zažívacích potížích, jako jsou žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku. Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může nám tedy ulehčit život, trpíme-li zácpou.

Recept na čaj z květů černého bezu:
2 polévkové lžíce sušených květů přelijeme 0.5 l vroucí vody a necháme 10 min luhovat, přecedíme a podáváme buď neslazený, nebo lehce slazený nejlépe medem

Recept na sirup z bezových květů:
Ingredience: 30 velkých květů černého bezu, 4 velké citrony, 1,5 kg cukru, 2l vychladlé převařené vody
Postup: lehce osprchované květy zalijeme převařenou vodou, přidáme omytý a na kolečka nakrájený citron a necháme 24 hodin odstát. Poté přecedíme přes jemné plátno, přidáme cukr, citronovou šťávu a vše mícháme do rozpuštění. Plníme do lahví pečlivě vymytých horkou vodou. Skladujeme v temnu a chladu.

Přečtěte si také:

Můžeme se zdravou stravou vyvarovat střevních zánětů?

na ordinace.cz