Celer obsahuje více jak osmdesát různých, zdraví prospěšných, vitamínů a minerálů. Asi to mnohé lidi překvapí, ale obsahuje velmi mnoho vitamínu C – jeho listy ho mají výrazně více než například citrusy. Také je skvělým zdrojem tzv. B-komplexu a najdeme v něm také vitamíny A, E a K. Z minerálů zde můžeme získat největší množství fosforu, vápník, draslík, zinek. V menším množství má celer i hořčík a železo.

Celerové silice pomáhají s rozpouštěním hlenu a zároveň dezinfikují sliznice, čímž nám pomohou s jejich čištěním a zároveň zabíjí mikroorganismy. Celer je tedy vhodným doplňkem léčby nachlazení, užívaný především v syrovém stavu. Nejúčinnější je při léčení nachlazení šťáva z čerstvého celeru, která obsahuje nejen dezinfekční látky, ale i velké množství vitaminů a minerálů, které posilují naši imunitu.

Celer je považován za významný zdroj vitaminů skupiny B, protože obsahuje všechny vitaminy z této skupiny ve vyváženém množství, je zdrojem tzv. B-komplexu. Vitaminy skupiny B jsou velmi důležité např. pro zdravou kůži, nehty a vlasy, správnou funkci jater a střev, ale i pro „silné nervy“. Jejich dostatek v těle napomáhá člověku k udržení dobré psychické kondice, celer nám tedy může pomoci v boji proti stresu a depresi.

Celer pomáhá zbavovat tělo různých škodlivých toxinů. Povzbuzuje metabolismus a souběžně například odstraňuje nadbytečnou kyselinu močovou, která by jinak krystalizovala v kloubech a způsobovala například nevyléčitelnou artrózu. Navíc je močopudný, zlepšuje práci ledvin a pomáhá naší psychice v boji se stresem.

Látky obsažené v celeru snižují hladinu krevního cukru, neměl by tedy chybět na talíři všech diabetiků. I lidé trpící vysokým tlakem by ho měli zařadit jako pravidelnou součást svého jídelníčku, protože přirozenou cestou snižuje krevní tlak. Působí také jako stimulant produkce žluče, čímž napomáhá trávení. I pro žaludek je velkým pomocníkem, pomáhá ho chránit před žaludečními vředy a dokonce urychluje jejich léčení.

Celer je velmi dobrý na hubnutí. Má velmi málo kalorií.

Celer obsahuje velké množství éterických olejů, hlavních původců jeho typického aroma. Vysoký obsah těchto éterických látek má svůj smysl jak pro rostlinu samotnou, slouží totiž jako ochrana před možnými záškodníky, jako jsou plísně, bakterie a jiní vetřelci, stejně tak ale mohou ochránit i naše tělo, především naše sliznice. Při konzumaci celeru se tyto látky uvolňují při cestě trávicím traktem na všechny jeho sliznice, v ústech, v žaludku, ve střevech a působí tu stejně, jako u samotné rostliny – antibakteriálně a antimykoticky – jsou účinnou ochranou a dezinfekcí našeho trávicího traktu. Podobně působí i v jiných částech našeho těla, zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách.

Celer působí jak přírodní diuretikumprostředek, který podporuje tvorbu moči, a tak čistí náš pohybový aparát, rozpouští usazeniny a pomáhá je odplavovat z těla. Je proto velkým pomocníkem při léčbě nemocí pohybového aparátu, jako jsou revmatismus, dna a artritida. Především pravidelné užívání syrového celeru nebo celerové šťávy by mělo zmírnit problémy spojené s těmito nepříjemnými neduhy a ulevit našim kloubům.

Přečtěte si také:

Podzim je nejvhodnějším časem k očkování proti sezónní chřipce

na Ordinace.cz