Pokud má organismus k dispozici málo jódu, dochází ke snížení funkce štítné žlázy, což se projeví poruchami růstu, zhoršením látkové přeměny, poruchou koncentrace, celkovou únavou a vyčerpáním. Dostatek jódu má tedy zásadní význam pro děti a dospívající, protože významným způsobem ovlivňuje jejich tělesný a duševní vývoj.

Překvapivě vysoké množství jódu, který se podílí na správné funci štítné žlázy, mají třešně. Dá se říct, že se jedná o jeden z nejbohatších vnitrozemských zdrojů.

Významný obsah přírodního jódu má minerální voda Hanácká kyselka.

Pro správnou funkci štítné žlázy je dále důležitý zejména vitamín C, vitamín E a komplex vitamínů skupiny B. Z minerálů se na podpoře činnosti štítné žlázy podílí zinek, selen a mangan.

Bohatým zdrojem jódu jsou mořské řasy a mořské ryby, které by se měli objevit v jídelníčku nejméně jednou týdně.

V kuchyni používejte výhradně sůl obohacenou jódem, případně dalšími minerály.

Špenát, hlávkový salát a další listová zelenina, jsou velké zdroje hořčíku, který potřebuje vaše štítná žláza pro svoji funkci. Nedostatek se projeví únavou, svalovou křečí a změnou v srdečním rytmu.

Kešu oříšky, mandle a dýňová semínka jsou dalším vynikajícím zdrojem hořčíku. Para ořechy pomáhají štítné žláze dvěma způsoby. Nejen, že jsou dobrým zdrojem hořčíku, ale jsou také bohaté na selen, další minerál, který podporuje štítnou žlázu. Jen pár para ořechů denně vám zajistí množství selenu, jaké potřebujete.

Pravidelně konzumujte potraviny jako mrkev a pórek, dále pak hrách, žampiony, vejce a višně.

Přečtěte si také:

Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?

na Ordinace.cz