Tradiční čínská medicína nazývá léto obdobím ohně. Na tento element je nejvíce náchylné srdce a tenké střevo, které právě v letním období nejčastěji trpí zdravotními obtížemi. Proto je vhodné těmto orgánům přizpůsobit své aktivity i stravování. To by mělo zahrnovat co nejvíce vody, čerstvé zeleniny a zdravých bylinek. Osvěžte se bylinkovým menu.

Nápoj: Tymiánová limonáda s citrónem

Osvěží, dodá potřebné tekutiny, potěší trávení a je připravená za chviličku. K přípravě sirupu na tymiánovou limonádu potřebujete půl litru vody, 200 gramů cukru, šťávu z asi 10 citrónů a několik větviček tymiánu. Vodu, cukr a tymián povařte, dokud se cukr nerozpustí, následně přeceďte a nechte zchladnout v ledničce. Jakmile bude nápoj studený, vložte do sklenice pár kostek ledu, přilijte citrónovou šťávu, přidejte hotový sirup a případně doplňte vodou.

Tip bylinkářky: „Tymián je výborný pro zdraví střev. Působí proti průjmům, nadýmání a při zánětech zažívacího traktu. Kromě toho má protizánětlivé účinky, bojuje proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a jiným parazitům v břiše,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Salát: Okurkový s mátovým dipem

Čerstvá zelenina prospívá zdraví a výborně osvěží. Pro přípravu okurkového salátu budete potřebovat salátovou okurku nakrájenou na kostičky, prolisovaný stroužek česneku a nakrájenou půlku červené cibulky. Na dip vám postačí čerstvě nasekaný svazek máty, který promícháte s bílým jogurtem a zakápnete šťávou z citrónu. Dochutit můžete solí i pepřem.

Tip bylinkářky: „Máta peprná vyniká příznivými účinky na trávicí ústrojí. Má silné antiseptické působení, tlumí nadýmání a celkově zlepšuje trávení. Kromě toho snižuje krevní tlak a stimuluje centrální nervovou soustavu,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Hlavní chod: Krůtí prsa se šalvějí a špenátem

V létě by ani hlavní chod neměl být tučný a těžký pro srdce a střeva. Vyhněte se proto náročným kalorickým pokrmům a připravte si dietní krůtí maso s bylinkou. K drůbežímu masu se skvěle hodí například aromatická šalvěj, která v receptech nachází mnohá využití. K tomuto pokrmu si připravte 4 plátky krůtích prsou, které lehce naklepete a ochutíte solí a pepřem. Mezitím připravte směs olivového oleje s čerstvou šalvějí nasekanou najemno. V tomto oleji maso zprudka osmažte z obou stran, následně snižte teplotu a podlijte vodou nebo vývarem, než maso změkne. Tato kombinace skvěle chutná například s dušeným listovým špenátem.

Tip bylinkářky: „Šalvěj v létě snižuje pocení. Zároveň umí bylinka zmírnit projevy gynekologických problémů a zánětů močových cest, kterými ženy v parných měsících často trpí,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Dezert: Levandulová zmrzlina

Voňavá osvěžující zmrzlina z levandule na závěr menu vám v těle rozproudí dobré trávení i náladu. Připravte si 80 gramů krupicového cukru, který s 300 mililitry mléka a hrstí levandulových květů rozmícháte na mírném žáru, tak aby směs neprošla varem, dokud se cukr nerozpustí. Pokud máte raději sladší zmrzlinu, můžete přidat cukru dle vaší chuti. Výsledek nechte vychladnout v ledničce, poté sceďte a přidejte 300 mililitrů smetany ke šlehání. Pokud doma nemáte zmrzlinovač, směs rovnou nalijte do uzavíratelné nádoby a vložte do mrazničky.

Tip bylinkářky: „Levandule má velký význam v aromaterapii. Její vůně uklidňuje, zahání deprese, a pokud si ji naservírujete k večeři, navozuje příjemné usínání. Levandule je prospěšná i pro tělo, protože potlačuje růst bakterií, snižuje krevní tlak, osvědčuje se i při křečích žaludku a upravuje střevní činnost při nadýmání a průjmech,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Přečtěte si také:

Žaludeční obtíže a letní úrazy – pomoc hledejte v bylinkové lékárničce

na Ordinace.cz