Sojový sýr tofu se v současné době těší stále větší oblibě. Zpočátku byla jeho konzumace spojena především s vyznavači vegetariánství či veganství, ale postupně začal být objevován i ostatními zastánci zdravé výživy. Tofu totiž obsahuje velké množství bílkovin, a je tedy rovnoprávnou náhražkou masa, ale navíc je i zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Kromě toho neobsahuje téměř žádný tuk ani cholesterol.

Základní surovinou pro výrobu tofu jsou sojové boby, které se přes noc namočí, rozemelou a povaří, aby z nich nakonec vzniklo sojové mléko. To se poté filtruje, sráží nerostným syřidlem a pod tlakem se pak formuje konečný produkt – tofu, jehož konzistence závisí na obsahu vody a na typu a množství použitého srážedla. V průběhu formování je možné vznikající tofu obohatit o různorodé příchutě.

Kromě již zmíněných vitamínů a minerálů, ke kterým patří zejména vitamín B, E a také hořčík, vápník a železo, je tofu bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, lehce stravitelných bílkovin, vlákniny a také hormonům podobné přírodní látky – fytoestrogenu. Fytoestrogen, obsažený již v samotných sojových bobech, má pozitivní vliv na harmonizaci hormonálního systému, přináší úlevu během menstruace i menopauzy a v mnoha případech bylo prokázáno, že umí účinně bojovat s některými druhy rakoviny, především s rakovinou prostaty u mužů a s rakovinou prsu u žen. Další výhodou konzumace tofu je také velmi nízký obsah sacharidů a tuků. Cholesterol a lepek nejsou obsaženy vůbec.

Tofu je dietní, velmi výživnou a lehce stravitelnou potravinou, která prospívá i našemu zdraví. Pro vysoký obsah vápníku působí preventivně proti osteoporóze a celkově chrání naše klouby a svaly.

Tofu je také vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem a cholesterolem, působí proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění i infarktu a díky obsažené vláknině umí bojovat i s problémy zažívacího traktu.

Tofu se vyrábí ve dvou variantách, a to jako tofu tvrdé a tofu měkké. Tvrdé tofu svým vzhledem připomíná sýr a můžeme jej smažit, dusit, opékat, grilovat či nakládat. Měkké tofu je podobné našemu pudinku a používá se k přípravě různých omáček, polévek nebo dezertů.

Přírodní tofu, které je bílé, chutná neutrálně a je nutné jej před konzumací upravit. Jeho příprava je nenáročná a rychlá a existuje velké množství postupů. Tofu můžeme smažit, udit, marinovat, dusit, opékat, strouhat, ale i mixovat či drobit. Kouzlo tohoto pokrmu spočívá v tom, že dokáže vstřebat chuť použitých přísad. Častokrát se proto tofu před samotnou přípravou nakládá do marinády, sojové omáčky nebo olivového oleje. V současné době však můžeme běžně zakoupit již předem ochucené tofu.

Přečtěte si také: Syndrom karpálního tunelu: nemoc z počítače, klavíru, jehly i sbíječky na ordinace.cz