Trpíte-li artrózou, je nezbytný dostatečný přísun vitaminu C, který zlepšuje funkční vlastnosti kolagenu, základní pojivové tkáně. U mnohých pacientů s artrózou byl zjištěný i nedostatek vitaminu E, který chrání kloubní buňky před poškozením. Podle mnoha výzkumných prací má velký podíl na onemocnění i nedostatek jódu a zinku. Bylo zjištěno, že hořčík se kromě kostí nachází i v chrupavkách. Chybí-li tělu tento prvek, bude s největší pravděpodobností docházet k rychlejšímu degenerativnímu onemocněním kloubů. Na vzniku artrózy se podílí i nedostatek vitaminů skupiny B, hlavně kyseliny pantotenové, vitaminu B5 a vitaminu B3 (niacinu), ochráncem před bolestí kloubů je vitamin B6 (pyridoxin). Také minerál vápník a vitamin D chrání klouby před opotřebením. Stopový prvek selen snižuje poškození chrupavek a otoky kloubů. Síra je základním minerálem nezbytným pro kosti, chrupavky a šlachy. Jednou z chemických forem síry je sulfát, který lze najít v doplňcích s glukosaminem a chondroitinem.

Některé výzkumy potvrzují, že léčbu artritidy či artrózy můžete podpořit alespoň dočasný přechod na vegetariánskou stravu.

Léčivě působí strava s nízkým obsahem tuků a cholesterolu a převaha složitých sacharidů obsažená v ovoci a zelenině, zejména citrusových plodech, meruňkách, listové a kořenové zelenině a kysaném zelí. Tento typ stravy snižuje množství tukových usazenin ve stěnách drobných cév a umožňuje větší přítok krve bohaté na kyslík a výživné látky do kloubů. Látky, které tyto potraviny obsahují, přispívají i k regeneraci poškozené chrupavky.

Jezte mořské ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, neboť jsou známy jako zabiják bolestí. Rostlinným zdrojem zdraví prospěšných mastných kyselin je lněný olej, perspektivní lék na řadu nemocí, který působí jako balzám na bolavé klouby

Želatina v mnoha podobách pomáhá při kloubních potížích.

Na klouby působí regeneračně i melasa, která je bohatým zdrojem mnoha cenných látek, zejména vápníku, hořčíku, železa a vitaminů skupiny B.

Cenným zdrojem potřebných látek je rakytník, který je běžně k dostání ve formě čaje, šťávy nebo sirupu.

Nemocným s artrózou se doporučuje pít kopřivový čaj, zejména v rámci jarní a podzimní čisticí kůry.

Přečtěte si také: Na klouby myslete dřív, než začnou bolet na ordinace.cz