Váha

Jedna slazená limonáda denně se rovná ročnímu příjmu 17 kg cukru. Pravidelná konzumace slazených nápojů interaguje s geny , které ovlivňují hmotnost. Slazené nápoje jsou spojovány s více než 180 000 úmrtími zapříčiněnými obezitou.

Mozek

Příliš mnoho cukru v jídle snižuje produkci specifické chemické látky v mozku, která nám pomáhá se učit , ukládat vzpomínky a zpracovávat inzulín. Konzumace velkého množství cukru zároveň otupuje mechanismus, který nám říká, kdy přestat jíst, kdy už máme dost.

Ledviny

Vysoký obsah kyseliny fosforečné v kole je spojován s ledvinovými kameny a dalšími problémy ledvin. Dietní kola představuje dvakrát větší riziko , zvláště, pokud se jí pije více než dvě porce za den.

Zažívání

Bublinky v limonádách mohou způsobit plynatost, nadýmání, křeče nebo zhoršit účinky syndromu dráždivého tračníku. Kofein může rovněž zhoršit účinky průjmu nebo naopak přispět k zácpě.

Kosti

Konzumace limonád je spojována s osteoporózou a řídnutím kostí pravděpodobně díky obsahu kyseliny fosforečné a kofeinu.

Srdce

Kombinace dlouhodobé diety a konzumace slazených nápojů vede ke zvýšenému riziku srdečních onemocnění jako je infarkt nebo mrtvice.

Plíce

Čím více slazených nápojů pijete, tím větší je pravděpodobnost, že dostanete astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

Zuby

Vysoký obsah kyselin naleptává vaše zuby. Účinek je srovnatelný s pitím kyseliny z baterií.

Přečtěte si také:

Pitný režim v zimě: i polévka se počítá

na Ordinace.cz