Stejně jako před rokem se i nyní objevil po internetu kolující mail upozorňující na údajně recyklované prošlé krabicové mléko. „Krabicové mléko se nerecykluje! Jde o poplašné zprávy,“ upozorňuje tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle poplašných mailů prý skrytá čísla na spodní straně krabice s mlékem znamenají, kolikrát bylo neprodané mléko znovu „převařeno“ a opětovně nabídnuto zákazníkům. Jak to je doopravdy?

„Každá potravina živočišného původu, tedy i mléko, musí při uvedení do oběhu splnit podmínky zdravotní nezávadnosti, o čemž je zákazník informován – identifikace výrobce, původ, data spotřeby… A pokud jde o nějaká skrytá čísla na spodní straně kartonu, mají vztah k obalu, nikoli k obsahu,“ vysvětluje Josef Duben.

Na spodní části krabice ale skutečně nějaká čísla jsou. V případě krabicového mléka o objemu 1 litr to jsou číslice 1 2 3 4 a 5. Podle tiskového mluvčího Státní veterinární správy však označují jednotlivé pásy na kotouči s papírem, ze kterého je obal vyráběn.

Recyklace krabicového mléka by byla neekonomická

„Každý z obalů se tiskne na různém počtu pásů – menší obaly jich mohou mít až sedm. Podle informací, které obsahuje „varovný“ mail, označuje chybějící číslo v řadě 1 2 3 4 5 počet, kolikrát bylo mléko uvnitř obalu převařeno (recyklováno). Ve skutečnosti chybějící číslo označuje pás, na který se tisklo. Takže pokud například schází č. 4, znamená to, že se obal tiskl na 4. pásu. Daná čísla se tisknou ve výrobním závodě před laminací,“ popisuje Jiří Duben.

Takže pokud je na laminátu v řadě 12345, znamená to, že na roli před řezáním je vedle sebe 5 obalů. „Aby se odlišily po rozřezání (například pro snazší identifikaci vady štočku při případné reklamaci), je v řadě vynecháno číslo odpovídající pozici při tisku,“ pokračuje Jiří Duben, podle něhož by recyklace krabicového mléka byla neekonomická, navíc žádné zařízení k takovéto činnosti mlékárny nemají.

 

Zdroj: www.bezpecnostpotravin.cz