V poslední době se hodně diskutuje o vlivu zelené kávy na zdraví a o jejich účincích na snižování váhy. Jedná se o potravinový doplněk, nikoli o zázračnou látku. Jednoznačně však lze říct, že její vliv na lidské zdraví je pozitivní.

Účinky zelené kávy na zdraví

– snižuje riziko vzniku diabetu 2

– kofein působí na snižování hmotnosti tím, že kyselina chlorogenová, která je v zelené kávě obsažena, brání aktivitě enzymu, který štěpí škrob na cukry a napomáhá vstřebávání cukru ze škrobu, čímž se snižuje celková jednorázová kalorická hodnota.

– snižuje vstřebávání cukrů

– má atioxidační účinky

– snižuje hladinu tuků a glukózy v krvi

– snižuje rychlost vstřebávání sacharidů

– snižuje chuť k jídlu

– působí proti vzniku obezity

Kávovník je nízkorostoucí keř, který plodí načervenalé bobule. Ty se sbírají buď ručně, nebo pomocí strojů. Po usušení na slunci, což trvá i několik týdnů, se z bobulí vyloupnou zrna zelené kávy. Ta se praží při vysokých teplotách a vznikne tím nám známá  lahodná káva, kterou pijeme. Při pražení se však ničí některé zdraví prospěšné látky, jako již zmíněná kyselina chlorogenová. Chlorogenové kyseliny tvoří 5,5 – 8,0% sušiny zelené kávy Arabica a až 7,0 – 10,0% sušiny Robusta. Při pražení se zničí až 70% tohoto množství.

Kyselina chlorgenová podle posledních výzkumů snižuje vstřebávání glukózy do buněk tenkého střeva. Tím dochází při pravidelné konzumaci  kávy ke snižování hmotnosti. Protože zelená káva obsahuje velké množství kyselina chlorgenové, vznikly na jejím základě speciální výživové doplňky, vyráběné z výtažků zelené kávy, hlavně  z druhu Coffea canephora robusta,  a tak můžou obsahovat  až  40 – 50%  kyseliny  chlorogenové . Tento výtažek se užívá 20 – 30 minut před snídaní nebo před hlavním jídlem . Po 2 až 3 měsících nastane v organismu nedostatek glukózy, organismus se zmobilizuje a začne odbourávat tukové zásoby.

Zelená káva není tedy zázračný prostředek, pouze je to DOPLNĚK stravy, který pomáhá zrychlit metabolismus a odvést škodlivé látky z těla. Snižuje hladinu cukru v těle. Lze ho tedy používat jako doplněk  při hubnutí, ale musíte současně změnit jídelníček, tak jak to už každý zná – jíst pravidelně pětkrát denně, zařadit hodně ovoce a zeleniny, omezit tuky a cukry a především se pravidelně hýbat. Bez práce, nejsou koláče.

Přečtěte si také:

Hubnutí blokuje nepravidelnost

na Ordinace.cz