Viry a bacily na nás útočí na každém kroku, ale naštěstí je tu pomocník, který se dříve přidával do kadidel na vymítání ďábla, a dnes s ním umíme vyhánět mnohé nepříjemné nemoci.

Křen totiž  obsahuje velké množství vitamínu C, a to přibližně 2x než citróny. V menším množství: vitamíny B1, B2, B6, PP, kyselinu listovou (vitamin B9) a další. Dále je křen bohatý na flavonoidy a minerály, které jsou zastoupeny v draslíku, vápníku, hořčíku, železe, mědi, fosforu, síře a chlóru.

Křen má posilující účinek na naši obranyschopnost. To je dáno jak obsahem důležitých živin, tak jeho antibiotickým účinkem – křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce. Je proto výborným doplňkem léčby např. nachlazení, angíny a chřipky, ale dokáže ničit i některé původce onemocnění i v našem zažívacím traktu.

V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám ale křen prokáže ještě jednu skvělou službu. Jeho obsahované silice mají tu úžasnou vlastnost, že rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest – jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíme už při jeho krájení či strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule.
Křen byl lidovým léčitelstvím už v dávné minulosti velmi často užíván pro léčbu kašle a rýmy. Klasický starý recept na jeho užití v době nemoci říká, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem. Užívat bychom pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme.

Křen se doporučuje také jako močopudný prostředek při zadržování tekutin v těle – vodnatelnosti.
Dříve se z jeho listů vyráběly obklady – tzv. křenové placky – které se přikládaly na klouby postižené revma a na ztuhlé a bolavé svaly. V těchto případech ulevoval od bolesti a uvolňoval ztuhlé tkáně, působil ale též protizánětlivě, hlavně v případě artrózy.

Malé množství křenu podporuje uvolňování trávicích šťáv a zlepšuje chuť k jídlu.

V lidové medicíně je kořen křenu používaný na kaménky v močovém měchýři, při dně a chudokrevnosti.

Jablečný křen

Nastrouhaný křen se smíchá s nastrouhanými jablky, citrónovou šťávou, troškou cukru či medu.

Přečtěte si také: Při zánětu močového měchýře nepijte kávu na ordinace.cz