Džbán vody s kousky nakrájených citrónů či limetek a snítkou máty je nejlepším osvěžením v horkých letních dnech. Časopis dTest otestoval tyto oblíbené ingredience do nápojů na přítomnost pesticidů, aby zjistil, zda s čistě přírodními produkty nemáme ve sklenici i porci chemie. Citróny a máta vyhověly, avšak u limetek našli v jednom případě nepovolené množství pesticidu parathion-metyl. Jedovatého přípravku bylo v limetkách pětkrát více, než připouští EU.

Součástí mnoha letních nápojů jsou nakrájené citrusové plody i s neoddělenou částí kůry. Recepty zpravidla obsahují alibistický dovětek: použijte plody s chemicky neošetřenou kůrou. Je tedy na místě otázka, jak velkému riziku je člověk vystaven konzumací těchto neoloupaných citrusů.

Pro testy nakoupili v obchodech 15 různých balení citrónů, z nichž sedm neslo označení biocitróny. Kůra biocitrónů se chemicky ošetřovat nesmí a pesticidy jsou zakázány i v průběhu pěstování biocitrusových plodů.

Chemickým rozborům v laboratoři byly podrobeny vždy celé neoloupané plody, tedy včetně kůry, která nebyla omytá. Ve všech testovaných biocitrónech se žádné chemické přípravky nenašly, jejich kůra by se proto dala jíst bez obav. Bez úhony na zdraví by se dala zkonzumovat i kůra chemicky ošetřených citrónů. Každý z testovaných plodů sice obsahoval zbytkové množství dvou či více pesticidů, jejich změřený obsah však s velkou rezervou vyhověl unijním limitům.

Analýzám na pesticidy bylo podrobeno i sedm různých balení chemicky ošetřených limetek nakoupených v obchodní síti. V tomto případě test ukázal, že pěstitelé limetek ne vždy zacházejí s pesticidy odpovědně. Zatímco v šesti případech byly změřené hladiny pesticidů vesměs zanedbatelné až nevýznamné, v případě sedmém laboratoř v limetkách našla pětinásobné překročení unijního limitu pro přípravek parathion-metyl. Pesticid byl pro svou vysokou toxicitu zakázán v celé EU už před deseti lety.

V případě máty byly dva testované vzorky zcela bez pesticidů, ostatní zakoupené čerstvé bylinky měly obsah pesticidů pod unií stanoveným limitem.

Zdroj:dTest

Přečtěte si také: Poloviční porce, omezení sladkého nebo vynechání tuků nejsou správnou cestou ke štíhlosti na ordinace.cz