Zánět močových cest. Strašák všech žen v tomto chladném počasí. Jednou z přírodních prevencí, která může tomuto nepříjemnému onemocnění zabránit, jsou americké brusinky.

Vědci totiž prokázali, že brusinky z USA jsou také účinnou podpůrnou léčbou k antibiotikům. Obsahují aktivní látky proantokyanidy (PAC), které pokryjí sliznice orgánů tenkým ochranným filmem a zabraňují tak usazování bakterií na jejich stěnách.

A protože se pak bakterie nemohou usadit a množit, nemohou ani způsobovat záněty a jsou odplaveny pryč těla s močí. I když tímto způsobem fungují brusinkové PAC i v dutině ústní nebo v trávicím traktu, nejvíce jsou využívány právě pro močové cesty.

Čerstvé plody na trhu až do ledna

Americké brusinky lze na trhu najít sušené, nebo ve formě brusinkového džusu, či jako doplňky stravy (například brusinkový koncentrát nebo kapsle). V tomto období jsou k dispozici i čerstvé červené bobulky. Na polích v USA se sklízí od září do listopadu a ve vybraných obchodech je u nás můžete koupit od října do ledna.

Výhodou čerstvých brusinek je, že kromě PAC, obsahují také vitamín C, flavonoidy a polyfenoly, přírodní aktivní látky, jež působí jako velice silné antioxidanty.

Pro maximální využití blahodárné brusinkové síly se doporučuje jako prevence vypít denně 75 ml 100% džusu nebo 300 ml brusinkového nápoje s alespoň 25% podílem plodů.