Strava chudá na vlákninu, málo pohybu, nedostatečný pitný režim, to všechno je příčinou nepříjemných potíží spojených se zácpou. Jednou z možností, jak se s tímto problémem vypořádat, je doplnit obsah přirozené vlákniny, např. v podobě vlákniny z jitrocele indického zvané psyllium.

Psylium je název pro vlákninu získávanou ze semen Jitrocele Indického (Plantago ovata). Tato semena obsahují zhruba 2/3 rozpustné vlákniny, která je zpracována do formy prášku.

Psyllium slouží jako zdroj přírodní vlákniny. Po kontaktu s vodou a v trávicím traktu, psyllium výrazně zvětší svůj objem a získá gelovou konsistenci. V žaludku se tak zvýší objem stravy, dojde k prodloužení doby vyprazdňování žaludku a prodloužení doby vstřebávání sacharidů ze střev. Ve střevech gel při svém průchodu podporuje peristaltiku a pozitivně ovlivňuje průběh trávení, kdy dochází k přirozenému pročištění střev.

Semena jitrocele indického tak přispívají ke zmírnění příznaků spojených s onemocněním trávicího traktu, jako jsou hemoroidy, zácpa, chronická kolitida, divertikulóza nebo dráždivý tračník. Významně snižuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu.

Psyllium může napomáhat při snižování špatného cholesterolu v krvi tím, že snižuje hladinu lipoproteinu a nepřímo tak snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Dále zpomaluje vstřebávání cukrů, a tím pozitivně působí u osob s porušenou glukózovou tolerancí.

Je vhodným doplňkem dietních opatření, protože navozuje pocit sytosti, a tím přispívá ke snižování tělesné hmotnosti.

Psyllium se také využívá v přípravě pečiva při bezlepkové dietě. Využívají se zde jeho dobré bobtnavé vlastnosti. Přijme totiž mnoho tekutiny a lépe ji udrží v bezlepkovém těstě. Psyllium se nastěhovalo do bezlepkové kuchyně teprve nedávno, kvůli svým dobrým vlastnostem se už ale stalo součástí některých hotových druhů mouky.

Psyllium se nejčastěji podává po rozmíchání ve vodě, mléce, ovocné šťávě či v jogurtu. Po dobu jeho konzumace je nutné důsledně dodržovat pitný režim.

Přečtěte si také:

Bezlepková dieta může pomoci odhalit i zákeřná onemocnění!

na Ordinace.cz