Skořice je neodmyslitelně spojenou s vůní Vánoc a zimy. Přestože ji používáme především jako koření, v jiných kulturách je skořice již po několik tisíciletí nepostradatelnou součástí tradičního léčitelství s časem prověřenými účinky.

V Asii se skořice tradičně používá pro zahřátí těla, přidává se za tímto účelem hlavně do bylinných čajů. Mnozí z nás si jistě oblíbili skořici jako součást tzv. zimních čajů pro zahřátí, kde ji často najdeme v kombinaci např. s jablkem nebo pomerančem. A co teprve „svařák“, víno svařené s hřebíčkem a skořicí, nejspolehlivější pomocník proti prochladnutí lyžařů a tuláků zimní krajinou.
Látky obsažené ve skořici nás opravdu dokáží vnitřně zahřát a rozproudit krev v našich žilách. Mají celkově povzbuzující účinek na naše tělo i mysl, zahánějí chmury, zlepšují náladu a působí jako přírodní afrodiziakum.

Skořice podporuje chuť k jídlu a má celkově velmi příznivý vliv na naše zažívání, pomáhá léčit průjmová onemocnění a působí i proti nadýmání.
Pro své dezinfekční a antibiotické účinky a schopnost prohřátí organismu je účinná také při léčbě nachlazení, kdy ji nejlépe přidáváme do bylinkových čajů. V Asii se také tradičně předepisuje pro léčbu onemocnění močových cest.
Ženám se skořice doporučuje především pro svou schopnost napravovat poruchy menstruace, snížit její bolestivost a upravit pravidelnost. Při klimakteriu skořice pomáhá omezit nepříjemné průvodní potíže.
Podle posledních výzkumů byl prokázán účinek skořice při léčbě cukrovky, kdy užívání skořicových výtažků či skořice samotné úspěšně snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků. Stejně tak snižuje i hladinu cholesterolu v krvi.
Skořice je také významný antioxidant, chrání naše tělo před volnými radikály a čistí krev.

Vnější užití skořice

Pro vnější aplikaci používáme skořicových výtažků především ve formě masážních olejů a tělových krémů. Aplikují se k úlevě při bolesti svalů, při svalových křečích, na revmatické bolesti kloubů a celkovému prohřátí a regeneraci tkání. Účinné látky také pomáhají s urychlením metabolismu v buňkách a zrychlením látkové výměny, čehož se v posledních letech hojně využívá k odstraňování celulitidy.
Pro své dezinfekční a antibiotické účinky se výtažky skořice přidávají i do ústních vod, léčí zánětlivá onemocnění dásní.

Přečtěte si také: Prevence chřipky: kapesníky v koši, setkání bez pusy a žádný párek v rohlíku na ordinace.cz