Dýňová semínka můžeme označit za takový malý elixír zdraví, který často skončí nezaslouženě v koši.

Semínka se přidávají do moučníků nebo polévek či omáček, kterým dodávají pikantní chuť. Za tu vděčí především dýňovému oleji, kterého obsahují dýňová semínka požehnaně. Právě olej je cenným elixírem zdraví. Hovoří se o jeho protinádorovém účinku i schopnosti pomáhat v potížích s prostatou.

Prostata není jediný zdravotní problém, který dýňová semínka pomáhají řešit a nebo přesněji, kde fungují jako prevence. Je prokázána i jejich schopnost zmenšit riziko osteoporózy u starších žen a také mužů. Ženy s takovým problémem po menopauze obecně počítají, ale u mužů jde o nemoc, která se většinou neoprávněně podceňuje. Dýně preventivně působí proti “řídnutí kostí” právě díky výše uvedenému zvýšenému obsahu zinku. S kostmi jsou spřízněné i klouby a pokusy na zvířatech naznačují, že sice onemocnění kloubů dýňová semínka přímo asi vyléčit nemohou, ale jsou schopná zmírnit různé bolestivé reakce organismu.

Olej má také velmi silné regenerační účinky, proto napomáhá v zotavení a urychluje proces hojení. Vzhledem k močopudným a mírně projímavým účinkům, pomáhá i k správnému fungování těla a v neposlední řadě si poradí, podobně jako celá dýně, také s problémy s trávením.Jeho účinky oceníme i při nachlazeních, neboť usnadňuje odkašlávání a vylučování hlenu. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů v dýňových semínkách je posilovaná rovněž obranyschopnost organismu.

Dýňová semínka pomáhají zlepšovat stav při otravách, protože chrání játra před účinky toxických látek.

Lidé, kteří mají problémy s vysokým cholesterolem a nebo ti, kteří holdují potravinám, které jeho úroveň zvyšují, určitě by měly semínkům věnovat pozornost též. Obsahují totiž fytosteroly neboli rostlinné steroly, které jsou schopny snižovat absorbci cholesterolu.

Dýňová semínka i olej jsou bohaté na zinek a vitamín E. Jsou v nich také přírodní hormonálně účinné látky (kukurbitol) a další složky, které zpomalují stárnutí a působí proti degenerativním procesům.

Díky vysokému zastoupení vitamínů (A, D, B1, B2, B6) a minerálních látek (selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík, měď, mangan, železo) působí zejména pozitivně na stav vlasů a kvalitu nehtů.

Semínka pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi při diabetu.

Přečtěte si také:

Problémy s prostatou? Už se netýkají jen starců!

na Ordinace.cz