Grep pochází z amerického kontinentu. Do Evropy se dostal v druhé polovině 17. století, kdy ho ze svých cest přivezl do Anglie kapitán Shaddock, kde ihned získal oblibu a také jméno po svém „objeviteli“.

Dužina grepu obsahuje obrovské množství nejrůznějších zdraví prospěšných látek. Jedná se zejména o přírodní bioflavonoidy tzv. vitamínP, které působí antioxidačně, čímž posilují imunitní systém a jsou prevencí proti infekci a nachlazení. Na posílení imunity se podílí další i další látka obsažená v těchto plodech, jedná se o vitamín C. Jeden plod zajistí denní dávku tohoto vitamínu.

Dále grepy obsahují některé vitamíny skupiny B a provitamín A. Z minerálů je to pak hořčík, vápník, mangan, draslík, měď a zinek.

Pravidelná konzumace má díky kyselině galakturonické blahodárný vliv na naše cévy. Rozpouští vápenaté usazeniny v cévách a snižuje obsah cholesterolu v krvi.  Oplodí obsahuje rutin důležitý k udržení elastičnosti cév a žil.

Nezanedbatelný je i velký obsah pektinu, který též snižuje hladinu nebezpečných tuků v krvi a navíc je prevencí proti rakovině žaludku, slinivky a střev.
Jeho hořká složka podporuje trávení a chuť k jídlu. Zahání chuť na sladké a urychluje látkovou výměnu, čímž nachází uplatnění při redukčních dietách.

Účinné látky obsažené v grepu snižují obsah cukru v krvi, je tedy vhodný i pro diabetiky.

Američtí vědci prokázali, že šťáva z grepu je vhodnou prevencí řídnutí kostí. Snížení hustoty kostí způsobuje nadbytek oxidantů v našem těle a grep je účinně vychytává. Ostatně grepfruit obsahuje již zmiňovaný vápník, tudíž kostem prospívá dvakrát.

Nejčastěji se grepfruit konzumuje čerstvý, ve formě šťávy, pro terapeutické využití se ale využívá výtažek ze semínek grepfruitu, který je nejúčinnější.

Tento čistý výtažek ze semínek grepu, který má antibiotické účinky, lze využít zejména v období nachlazení a chřipek, protože posiluje imunitu – zlepšuje imunitní odezvu, ale také při artritidě, dně, alergiích a astmatu. Své uplatnění má také při léčení kvasinkových infekcí a zánětů pochvy. Výtažek se používá nejen jako účinný lék, ale díky svým vlastnostem je využíván i v kosmetice a jako čistící přírodní prostředek. Odbourává volné radikály z těla – je silným antioxidantem. Vyrovnává ph.

Přečtěte si také:

Zánět vedlejších dutin nosních – komplikace rýmy

na Ordinace.cz