Jogurt patří mezi kysané mléčné výrobky. Vzniká kysáním mléka nebo smetany či podmáslí, případně jejich směsi za použití kulturních mikroorganismů. Těch musí být v každém gramu jogurtu nejméně deset miliónů, a to po celou dobu trvanlivosti výrobku, jak uvádí vyhláška č. 77/2003 Sb. v platném znění. Pro ovocnou složku jogurtu však žádná závazná receptura neexistuje. Každý výrobce si sám určuje, kolik ovoce do jogurtu dá.

Stačí nepatrné množství jahod a jogurt se může jmenovat jahodový, i když mu k pocitu jahodovosti v ústech dopomáhají syntetické příchuti a k pěkné barvě zase barviva. Z obalů jogurtů by měl spotřebitel vyčíst informace potřebné pro rozhodnutí o nákupu.

Datum použitelnosti – To udává, do kdy má být jogurt nejpozději spotřebován. Uvádí se den a měsíc.

Obsah tuku – V ochucených jogurtech je uveden obsah tuku v celém kelímku, tedy včetně ochucující složky. Bílé jogurty se podle tučnosti označují jako smetanový (nejméně 10 % tuku), bílý (nejméně 3 % tuku), bílý se sníženým obsahem tuku (méně než 3 %) a bílý nízkotučný nebo odtučněný (maximálně 0,5 %).

Ochucený jogurt – Uvádí se název ochucující složky, ta smí činit maximálně 30 % z celého balení. Jestliže je na obalu obrázek nebo jiné grafické či slovní označení ovoce, musí výrobce ve složení informovat, kolik procent daného ovoce jogurt obsahuje. Aby to spotřebitel neměl tak jednoduché, uvádějí výrobci obsah ovoce pouze nepřímo. Spočítat si to musí každý sám. Deklaruje se totiž podíl ovocné složky a v závorce je pak uvedeno, jakou část z toho činí ovoce. Je třeba si uvědomit, že ovocnou složku tvoří kromě ovoce i cukr či jiná sladidla, dále to může být barvivo, aroma, škrob, želatina apod. Jestliže je například uvedeno, že ovocná složka tvoří 16 % výrobku a v závorce je uvedeno jahody 30 %, znamená to, že ve výrobku je 4,8 % jahod.

Aroma – Za tímto označením je látka syntetického původu. Aromat je celá řada, používat se však smějí jen schválená a nesmí být překročeno jejich stanovené množství. Slouží k zlepšení nebo úpravě vůně či chuti potravin.

Přírodní aroma – Surovina k jeho výrobě musí být přírodního původu. Pocházet může z rostlin, živočichů nebo mikroorganismů. I když ve složení jahodového jogurtu najdeme výraz přírodní aroma, nemá to s jahodami nic společného.

Přírodní jahodové aroma– Nejméně 95 % musí pocházet z jahod.

Zdroj: dTest

Přečtěte si také: Děti, které nesnídají, se hůř učí na ordinace.cz