Parní hrnec má několik nesporných výhod, které z něj dělají výborného, rychlého i úsporného pomocníka v kuchyni.

Parní hrnec je elektrický kuchyňský spotřebič, který slouží k přípravě pokrmů ve vodní páře. Dále se dá využit při rozmrazování, ohřívání, pečení nebo dušení potravin. Parní hrnec ohřívá vodu na vodní páru, která poté prochází jednotlivými nádobami s potravinami a vrací se zpět na dno do odkapávací misky, kde kondenzuje.

Parní hrnec má následující části:

1. Základna parního hrnce, do které se nalévá voda, a která obsahuje topné těleso, které vodu ohřívá a vytváří vodní páru. Základna parního hrnce obsahuje většinou i vypínač, časovač, měrku množství vody v základně a elektrickou šňůru.

2. Odkapávací miska slouží ke sběru kondenzované páry a velmi drobných zbytků potravin, které se uvolní při oběhu páry během vaření. Po ukončení vaření je třeba tuto nádobu vylít.

3. Nádoby na potraviny jsou skleněné nebo plastové a v některých případech i kovové části, do kterých se vkládají a vaří jednotlivé potraviny. Většinou jde o dvě nebo tři nádoby, které se staví na sebe nad základnu parního hrnce. Nádoby mají ve spodní části otvory, kterými proudí vodní pára. Počet nádob, které použijeme, závisí na množství potravin, které vaříme. Je možné v parním hrnci použít pouze jednu nádobu, ale i všechny tři nádoby, například s bramborami, zeleninou a masem nebo rybou.

4. Poklice je poslední částí parního hrnce, která zaklopí horní nádobu na potraviny a umožní oběh páry. V poklici jsou většinou 2 otvory, které slouží k odchodu nadbytečné páry z hrnce. Pokud by tam uvedené otvory nebyly, došlo by k natlakování hrnce, a jak již název napovídá, parní hrnec není tlakový hrnec (tzv. papiňák).

5. K parnímu hrnci většinou dostanete i misku nebo misky na drobné potraviny. V těchto miskách uvaříte například rýži, kuskus, různé míchané pokrmy nebo sladká jídla. Do parního hrnce je za stejným účelem možné vložit i plastové nebo skleněné misky.

Výhody parního hrnce

Kvalita a chuť vařených potravin 

Parní hrnec nevaří ve vodě, nepeče při vyšších teplotách ani nesmaží na nezdravém tuku, prostě jen vaří v páře. A vaření v páře je jeho největší výhodou, protože při vaření v páře zůstává v potravinách, včetně zeleniny, více vitamínů, minerálů, antioxidantů, esenciálních mastných kyselin (zejména v rybách a mořských plodech). Jde asi o nejzdravější způsob vaření potravin, který zanechává jejich přirozenou chuť a „neobohacuje“ je o škodliviny jako jsou například různé karcinogenní látky.

Příprava více jídel nebo potravin najednou

Do parního hrnce můžeme vložit několik potravin nebo jídel a vařit je tak najednou. Pro ilustraci můžeme použít výše uvedený příklad s bramborami, zeleninou a rybou. Do každé nádoby vložíme jednu surovinu a poté vaříme najednou. Pokud máte obavu, že všechny potraviny budou cítit pachem ryby, tak jde o obavu planou. Vaření v páře má tu výhodu, že i více potravin, byť velmi aromatických, je možné vařit dohromady bez vlivu na jejich chuť.

Rychlost vaření

Vaření v páře je velmi rychlé, protože parní hrnec je schopen plně pracovat do 5 vteřin od zapnutí. Pokud uvedu příklad s vařením noků, které se běžně vaří 2-3 minuty, tak vlastní doba vaření je stejná při klasickém vaření i při vaření v parním hrnci. Rychlost spočívá v rozdílu času, kdy začíná pracovat parní hrnec (5 vteřin) a dobou, kterou trvá uvedení vody do varu v hrnci na sporáku (minimálně několik minut).

Snadná údržba

Údržba parního hrnce je velmi snadná. Protože vaříme v páře, tak nedochází k připečení nebo jinému těžko či hůře odstranitelnému znečištění nádob. Umytí je potom velmi jednoduché a rychlé. Není problém vložit nádoby i odkapávací misku do myčky.

Přečtěte si také:

Ortorexie – posedlost zdravým jídlem

na Ordinace.cz

Naučíme vás žít zdravěji.