Sváteční vařeni u Babiců

Foto z knihy Sváteční vaření u Babiců

„Svátky u nás musejí být v naprosté pohodě, to je základ. Cukroví připravují ženy – maminka, sestra, manželka, její máma – už tak měsíc dopředu, aby se správně uleželo. Před Vánocemi pak dochází k tradičním ochutnávkám a výměnám specialit. Takže když se k tomu přidá i cukroví od přátel, na stole bývá až padesát druhů, což je vynikající. Takovou pestrost miluju,“ libuje si Jiří Babica, protagonista televizní kulinářské show Babicovy dobroty.

K jeho oblíbeným patří Ořechové rohlíčky, Pařížské tyčky, Kokosové koule, Ořechové slepenky, a hlavně Vánoční ovocný chlebíček, chlouba jeho mámy Magdaleny. „Pro mámu je vždycky dost velkej oříšek uchránit tu hromadu sušeného ovoce, aby jí ho naše děti nesnědly. Když se tohle povede, má vyhráno,“ dodává Jiří Babica. Vánoční ovocný chlebíček je poměrně jednoduchý na přípravu a není příliš sladký ani tučný.

Vařečku přes svátky nepustím z ruky

Hlavní vánoční jídlo připravuji sám. Kapry máme dva, živé. Polévku uvařím den předem, stejně tak připravím kapří maso, které vykostím a pokapu olejem a citronem. Podle tradice ho smažím přímo u vánočního stolu před zraky rodiny. Je čerstvý, křupavý a chutná báječně,“ dává nahlédnout „pod domácí pokličku“.  

A co silvestrovské menu? „Dělám hlavně studené mísy – karbanátky, pomazánky, chlebíčky, jednohubky, saláty. Čím více druhů, tím lépe. Takový švédský stůl, aby si každý jen zobnul, mohl si vybrat a vzal si jen tolik, kolik potřebuje a sní. Nechybí ani studený čočkový salát, který děláme místo té klasické novoroční.“ 

Rozšířenou silvestrovskou pochoutkou bývá vepřové ovarové koleno. Chuťově výraznější a k organismu rozhodně šetrnější jsou Jehněčí kolena na majoránkových bramborách.  Majoránka harmonizuje trávení tím, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv i žluči, což po svátečních hodech přijde vhod.

„Na Nový rok doporučuju polévky. Nejprve jen lehký vývar, aby se po náročné noci dal vůbec pozřít. Později polévku hustější, třeba klidně gulášovou,“ upřesňuje Jiří Babica. A podle jeho receptu si můžete připravit třeba Polévku s morkovými knedlíčky, která vás zaručeně postaví na nohy.