Mléko a mléčné výrobky pomáhají hubnout díky vysokému obsahu bílkovin, které velmi dobře zasytí. Vápník zabraňuje poklesu svalové hmoty. Zapomeňte ale na ty mléčné výrobky, které obsahují hodně tuku.

Jestliže jste se rozhodli, že zredukujete svoji váhu, měli byste mít pestrý jídelníček, v němž nebudou chybět mléčné výrobky a mléko. „V období diety je vhodné mléko nízkotučné, popř. polotučné. Nízkotučné mléko má pouze nižší obsah tuku a v tuku rozpustných vitaminů. Jeho pozitivem je také nižší obsah cholesterolu,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci kampaně na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.

Raději bílé než ochucené

Nižší obsah tuku a absence přídatných látek – sladidel, barviv a podobně – také svědčí probiotickým kulturám. „Mezi jogurty vybírejte pečlivě. Probiotickým kulturám totiž příliš nesvědčí vysoký obsah tuku ve smetanových mléčných výrobcích nebo přídavky barviv a jiných látek. Pro optimální růst probiotických kultur je nejlepší kvalitní bílý, polotučný jogurt o obsahu tuku 2–3 %,“ říká odbornice.

Pamatujte na sýry

Právě sýry jsou kvalitním zdrojem bílkovin (průměrně kolem 20 g/100 g). Je ale třeba zkontrolovat jejich obsah tuku, který by měl být maximálně třicet procent.

„To, že je na etiketě údaj, že má sýr 30% tuku, neznamená, že obsahuje 30 g tuku – údaj nám vyjadřuje množství tuku v sušině. Musíme tedy znát i množství sušiny,“ upozorňuje nás expertka. „Množství tuku v sýru pak vypočtete následovně – např. sýr Eidam má 30 % tuku a 50 % sušiny. Výpočet pro obsah tuku je 30 x 50 a výsledek vydělíte stem (100), to znamená, že tento Eidam obsahuje 15 g tuku“.

Mléčné „vychytávky“ v kuchyni

  • Přídavek mléka, tvarohu nebo sýra významně zvýší nutriční hodnotu pokrmu a zvýší se tak obsah potřebných bílkovin (př. polévky, saláty)
  • Přídavek mléka do luštěnin nebo brambor vylepší spektrum obsažených aminokyselin
  • Mléko přidané do zeleniny, která obsahuje kyselinu šťavelovou, omezuje její nepříznivý vliv na ztráty vápníku
  • Mléko svařujeme krátce (nejlépe mlékovar) – necháme vzkypět, ihned odstavíme a zchladíme
  • Dlouhým vařením se znehodnocují bílkoviny, ničí vitaminy a minerální látky a narušuje se jemná emulze tuku, který pak vytváří na povrchu mléka mastná kola
  • Do kávy si namísto smetany dávejte její light verzi nebo polotučné mléko
  • V období diety je vhodné mléko nízkotučné, popř. polotučné. Nízkotučné mléko má pouze nižší obsah tuku a v tuku rozpustných vitaminů. Jeho pozitivem je také nižší obsah cholesterolu.

 

Zdroj: www.bileplus.cz

Hubněte zdravě, tedy postupně

Lékaři doporučují snižovat váhu maximálně o jeden kilogram týdně. Pak hubnete tuk a ne svalovou hmotu a také neztrácíte vodu.